Grupa „Przezroczysta” to grupa akademicko-młodzieżowa, tworzona przez młodzież, studentów i absolwentów zgromadzonych wokół Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. Naszym kolorem jest przezroczysty. Przezroczystość to symbol i zadanie, by sobą nie zasłaniać Boga i pozwolić Mu przenikać przez siebie.

Każdego roku przygotowujemy cały program naszego pielgrzymowania: hasło, koszulki, chusty, program i tematy dni, modlitwy, rozważania, hymn. Większość rzeczy przygotowują studenci oraz absolwenci naszego duszpasterstwa, przygotowując się już wiele tygodni przed pielgrzymką. To dla nas ważna część integracji. Każdego roku podejmujemy ważne tematy dotyczące aktualnej kondycji świata i Kościoła. Prowadzone konferencje mają charakter akademicki – zapraszają do dyskusji i otwartej wymiany poglądów. Nie boimy się myśleć i zachęcamy do tego innych.  Dbamy również o to, by każdy pielgrzymujący w Przezroczystej czuł się potrzebny – każdy ma jakieś zadanie w służbie innym.

Ważną częścią naszego wędrowania jest podkreślenie jedności między nami- wszyscy mamy takie same chusty, śpimy w jednej „kategorii noclegowej”, wspólnie przygotowujemy posiłki i staramy się być darem dla całej pielgrzymki. Od wielu lat przygotowujemy wieczór uwielbienia
w Kruszwicy i dzień pokutny w Kościelcu. W naszym planie dnia mamy etap milczenia idąc w zupełnej ciszy i wsłuchując się w to, co Bóg chce nam powiedzieć. Mamy też dzień przezroczystości – na jednym z etapów „znikamy” czyli idziemy w odwiedziny do innych grup. Nie boimy się od siebie wymagać – przestrzegając regulamin pielgrzymki i grupy, aby przemienić się w drodze i być przezroczystym każdego dnia. Dla nas pielgrzymka to szkoła życia. Zapraszamy Cię – dołącz do nas!

Znajdziesz nas na: www.martyria.pl oraz fb.com/martyriada 
Duszpasterz i Przewodnik – ks. Piotr Wachowski wachowskipiotr@op.pl
Pomoc: ks. Tymoteusz Białkowski tymoteusz.bialkowski@gmail.com
Koordynatorzy pielgrzymki:
Maria Filipek filimarys@gmail.com
Stanisław Włodarczyk stanislaw.wlodarczyk22@gmail.com